Haber

Çin Devlet Başkanı Xi Jinping ve Fiji Başbakanı Sitiveni Rabuka, APEC Zirvesi’nde bir araya geldi

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping ve Fiji Başbakanı Sitiveni Rabuka, ABD’nin San Francisco kentinde düzenlenen Asya Pasifik Ekonomik İşbirliği (APEC) Zirvesi marjında ​​yüz yüze görüştü.

Çin Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre Xi, Fiji’nin Çin ile diplomatik ilişki kuran ilk Pasifik ada ülkesi olduğunu hatırlatarak, ülkesinin bir dost ve ortak olarak Fiji’nin ulusal kalkınmasını ve canlanmasını desteklemeye devam edeceğini belirtti.

Çin’in Pasifik ada ülkeleriyle ilişkilerinde “bencil çıkar gözetmediğini” ve ilişkilerinin “üçüncü tarafları hedef almadığını” vurgulayan Xi, “Çin, Pasifik ada ülkelerinin bağımsızlığına ve egemenliğine saygı duyuyor. Ülkelere siyasi koşullar sağlamaz ve boş vaatlerde bulunmaz.” dedi.

Xi, Çin’in de Pasifik ada ülkeleri gibi “gelişmekte olan bir ülke” olduğuna ve “Güney-Güney işbirliği” çerçevesinde birbirlerine destek olmaları gerektiğine işaret etti.

Fiji Başbakanı Rabuka da Çin’e Fiji ve diğer Pasifik ada ülkelerinin kalkınmasına verdiği destekten dolayı teşekkür ederek, büyük ya da küçük ülke fark etmeksizin eşitlik ilkesine bağlılığından dolayı takdirlerini dile getirdi.

Başkan Xi’nin önerdiği Küresel Kalkınma, Küresel Güvenlik ve Küresel Medeniyet girişimlerinin “Küresel Güney” olarak adlandırılan gelişmekte olan ülkelerin geliştirilmesine ve çıkarlarının korunmasına katkı sağlayacağına inandığını belirten Rabuka, Çin ile iş birliğini geliştirmeye hazır olduklarını ifade etti. .

“Farklı sistemler” ve güvenlik alanında işbirliğinin sonu

Bu yılın başında Fiji, iki ülke arasında polis memurlarının eğitimi ve geçici görevlendirilmesini içeren polis işbirliği programını sonlandırdığını duyurdu.

Başbakan Rabuka, Fiji Polis Teşkilatı’nın Çin ile yürüttüğü programı devam ettirmeyeceklerini açıklarken, “Bizim demokrasi ve adalet sistemimiz (Çin’den) farklıdır. Benzer sistemlere sahip ülkelerle iş birliğine odaklanacağız.” İfadelerini kullandı.

Fiji ile Çin arasında 2011 yılında imzalanan mutabakat zaptı ile başlatılan iş birliği programı kapsamında Fijili polisler Çin’de eğitimlere katılırken, Çinli polisler de 3 ila 6 ay aralıklarla Fiji’deki birliklere görevlendirildi. kolluk kuvvetleri arasındaki işbirliğinin kapsamı. Program kapsamında 2021 yılında Fiji’de Çin Polis İrtibat Bürosu açıldı.

Çin’in Pasifik ada ülkeleriyle güvenlik ve emniyet alanında yaptığı anlaşmalar ve işbirliği programları, bölgedeki nüfuzunu artırma çabası olarak görülürken, bazı ada ülkelerinde bunun egemenliklerine zarar vereceği tartışmalarına yol açtı.

Çin’in Nisan 2022’de Solomon Adaları ile imzaladığı güvenlik iş birliği anlaşması bu konudaki tartışmaları gündeme getirdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu